Dr. Bay Péter egyetemi tanár előadása

Az előadás témája: anyagcsere, anyagcsere betegségek, daganatok, mikrobiom.

A Magyar Tudományos Akadémia középiskolai ALUMNI Programjának keretében intézményünk meghívta Dr. Bay Péter biológus professzort, a Debreceni Egyetem docensét, aki elfogadta az iskola meghívását.

Az előadásra az iskola dísztermében került sor 2024. május 16-án. Az előadáson az intézmény 10. évfolyamos tanulói és a 11. évfolyamos biológia fakultáción tanuló diákok vettek részt. Az előadást meghallgatta számos tanár is, az előadás 45 perces volt.

Az előadásban a kutató bemutatta a Debreceni Egyetemet és saját munkaterületét, a mellrák-kutatást is.
Elsőként kitért a sejtek normális osztódási folyamataira, bemutatta a mutációk, daganatos sejtek kialakulásainak típusait, és azt, hogyan lehet ezekből a sejtekből jóindulatú vagy rákos tumor.
Az előadás következő szakaszában kitért arra, hogy a DNS-szekvenálás fejlődése hogyan növelte meg ugrásszerűen a bélbaktériumokról való tudásunkat. Míg korábban a széklet vizsgálatával a levegő oxigénjének jelenlétét túlélő aerob bélbaktériumokat tudtuk csak vizsgálni, addig mára a székletben lévő DNS darabokból nagy számú új anaerob baktériumfajt találtunk. Az előadó bevezetett bennünket a bélflóra fogalmán keresztül a mikrobiom meghatározásába, bemutatta a baktériumok közötti sokféle kölcsönhatást. Szemléletesen rámutatott arra, hogy a mikrobiom tagjainak anyagcseretermékei neurotranszmitterként, hormonként is hatnak az emberi szervezetre, megváltoztathatják a sejtek anyagcseréjét, mutációkat válthatnak ki és elősegíthetik a daganatos sejtek elszaporodását. Azt is megtudtuk, hogy a mikrobiom tagjai megváltoztathatják viselkedésünket, és a mikrobiom megváltoztatásával talán gyógyíthatunk is pszichiátriai betegségeket. A mikrobiom rossz összetétele nem csak emésztési zavarokat okozhat, hanem az anyagcserénk megváltoztatásán keresztül a fogyás, elhízás területére is hat.
Úgy tűnik, a mikrobiom befolyásolhatja a tumorok kialakulását, így például szerepet játszhat a mellrák kialakulásában. Olyan állatkísérleti eredményről számolt be, amelyben az egerek mikrobiomjának megváltoztatásával a meglévő rákos daganat eltűnt.
A kutatások igazolják, hogy az általunk felvett táplálékkal mi tápláljuk a bélflóránkat, és táplálékunk összetétele befolyásolja, hogy a bélflóra mely baktériumai szaporodnak el jobban. Így befolyásolni tudjuk a saját egészségi állapotunkat is. Az előadó elsősorban a nyers zöldségek fogyasztását ajánlotta, mint a mikroflóra kedvezőbb irányba terelésének eszközét, valamint az édességek mennyiségének csökkentését javasolta.
Az előadó vetített képekkel illusztrálta mindazt amiről beszélt. Törekedett arra, hogy hallgatói megértsék az elhangzott fogalmakat, az előadás végén lehetőséget adott a kérdezésre.

DSC_0833 javDSC_0834DSC_0835DSC_0838DSC_0839